Přeskočit na obsah

Na otočku v Berlíně

Na Gymnáziu v Rumburku jsem za čtyři roky se svou třídou zažil skoro všechno. Navštívili jsme pražské Divadlo ABC, připravili ve škole projekt Den Evropy, jeli jsme na týdenní exkurzi do Řevnic, prohlédli jsme si Evropský parlament ve Štrasburku, vyzkoušeli jsme si studentské volby, naučili se lyžovat na lyžařském kurzu a někteří z nás byli i ve Slovinsku. Prozatím naše poslední akce v tomto školním roce byla exkurze do Berlína.  V šest ráno se od rumburského Gymnázia rozjely dva autobusy. Studenti čtvrtých ročníků i učitelé němčiny, konkrétně paní učitelky Krákorová, Malaníková, Sojková a německý lektor Jens Izrael, se už těšili na pěkné odpoledne v hlavním městě Německa. Cesta utekla některým studentům rychle. Usnuli a až před Berlínem je probudil hluk ostatních spolužáků. Kolem jedenácté jsme dorazili na místo a ihned jsme vyšli k naší první zastávce.

Ta byla na přechodě. Nebylo to ale kvůli červené na semaforu. Důvodem byl první referát. Holky nám prozradily některé základní informace o Berlíně. Referáty to ale byly naprosto jiné, než které máme za úkol připravit na obyčejné školní hodiny. Všechny texty jsme museli odvykládat v němčině! Pár z nás tedy neměli z referátů téměř nic. Na konci referátu jsme vždy dostali nějaké otázky, aby se zjistilo, kdo poslouchal a kdo se jen kochal krásami Berlína.

Další zastávka byla na Alexander Platz, odkud byl skvělý výhled, i přes zatažené a mlhavé počasí, na Fernsehturm. Reportérka ze školní televize GymBreak si ověřovala, jestli si posluchači pamatují, jak vysoká tato televizní věž je. Někdo to věděl na metr přesně a někdo pouze tipoval. Pokud se chcete podívat na celou reportáž, najdete jí tady.

Mezi další zajímavá místa, která jsme v Berlíně navštívili, patří Checkpoint Charlie, Rotes Rathaus, část Berlínské zdi nebo třeba Berlinerdom, odkud byl překrásný výhled na celé město.

Poslední společná zastávka byla opravdu největší zážitek z celého výletu. Tato návštěva se musela nahlásit hodně dopředu a i tak jsme ještě čekali ve frontě. Když jsme se konečně dočkali, přivítala nás u vchodu policie, která nás jednoho po druhém kontrolovala jako na letišti. Vše do přepravky, sundat bundu a hodinky. Mobil a foťák stejně tak. Radši i ten papírek od sušenky a peněženku s ním. Všechno projede rentgenem, jeden policista to prohlédne a druhý mezitím mě. Projdu skrz bránu. Píp. Jdu na stranu. Spolužáci se začínají otáčet a policista mě celého prohledává. Ačkoliv německy neumím téměř nic, pochopil jsem, že mám rozpažit ruce. Po chvilce hledání našel policista problém – kovový pásek. Policista na to přišel, já si mohl vzít nazpět všechny věci z krabice a mohl jít dál za spolužáky.

Zde nás po chvilce čekání vyvezl výtah na střechu. Byli jsme na střeše budovy Reichtagu, sídla německého spolkového sněmu. Výhled byl úžasný a ještě lepší na vrcholku skleněné kopule Reichstagu. Byl odtud výhled na celé město, které bylo plné zeleně ale zároveň i rozestavěných ploch.

Nakonec jsme šli všichni společně na náměstí Pariser Platz, kde byla i Brandenburger Tor (Braniborská brána). Dostali jsme zde rozchod a všichni jsme se rozešli hledat teplé nápoje a nebo něco dobrého k jídlu (většinu našich zásob jsme totiž snědli cestou autobusem).

Kolem páté večer jsme se vydali autobusem z Berlína. Zpáteční cesta utekla ještě rychleji. Před devátou jsme byli u Gymplu. I přes horší počasí to podle mě byl jeden z nejlepších výletů na Gymnáziu.