Přeskočit na obsah

O Artritidě

Harold Obergruberdsen, synovec známého polárníka Roalanda Amundsena, který se věnoval převážně lékařství a novinařině je vyobrazen na této fotografii s psím spřežením, poté co se na popud svého strýce (v té době trpícího pokročilou artritidou) rozhodl vydat na polární výpravu.

Fotografie pocházející z roku 1905 ho zachycuje spolu s norskou vlajkou při 10. výročí dobytí Anktartidy. Anktartida získala název právě díky Obergruberdsenovi, který jí pojmenoval po strýcově artritidě, kterou rovněž pojmenoval on.

Zde se dostáváme ke spojitosti mezi Obergruberdsenem a studiem Vandej. V těchto končinách se setkává s polární výpravou vedenou Čechem Karlem Němcem a potahem Varlem Frištenským. Během jejich rozhovoru Obergruberdsen zjistil nejen, že na pólu je oproti Kokořínu prd, ale také to, že při jeho návštěvě Prahy v roce 1900 tam zanechal svojí stopu v podobě syna.

Tento syn se později stal hercem Národního divadla. Jeho potomek Ondřej Obergruber nyní spolupracuje se studiem Vandej na přípravách nových reportáží, pořadů ale i filmů.

Jak vidíte, divadelní a herecké kořeny se nezapřou ani po několik generací.